Product Code: PROPSU12F
  • Single-way F-Type inline power supply
  • 1 input and 2 output configuration
  • Output: 12V, 100mA
  • Provides reliable power
  • Compact and easy to use
2-Way F-Type Inline Power Supply
Discontinued
Product Description
12V 100mA Power Supply, Screened with F-Type Connectors, 2 Outputs
Features:
  • High-quality 12V coaxial in-line power unit for use with PROception masthead amplifiers and similar applications.
  • Fully-screened RF modules, compliant with EMC standards (BS EN 55013 and BS EN 50083-2).
  • Low RF insertion loss and excellent 75ohm impedance matching.
  • Electronic long-term short-circuit protection with two-colour LED indication.
  • Convenient twin-output version available with built-in 2-way splitter (PROPSU12F).
Technical Information:
Product Code
No of RF Outputs
Frequency Range Insertion Loss Connector Type DC Output
Max Current Short cct. Warning
PROPSU12F
2
47-862MHz
4dB
F
12 V
100 mA
Yes
  • The two-colour power indicator LED gives immediate warning of an output short-circuit condition.
  • Regulation is maintained over the full 207-253 V AC supply voltage range, for any output current up to the maximum of 100mA.
  • Designs independently certified to relevant safety standard BS EN 60065.
Supplied with an approved fitted 12A plug to BS 1363.
Technical Specification
IEC or F Type
F-Type
Number of Outputs
2
Number of Inputs
1
In Line or Plug In
In-Line
Width
50mm
Depth
146mm
Height
118mm